Termowagi oraz dwukanałowy reaktor

obrazek
Termowagi do badań w agresywnych atmosferach gazowych oraz dwukanałowy reaktor z kompensacją wyporności i pomiarem własności magnetycznych in situ

Osoba kontaktowa dr hab. inż. Rafał Pelka, rpelka@zut.edu.pl, +49 91-449 4132

Krótki opis aparatu i jego zastosowania

Zasadniczym elementem instalacji jest rurowy reaktor różniczkowy z pomiarem termograwimetrycznym wyposażony w miernik stężenia wodoru lub amoniaku w gazowej mieszaninie reakcyjnej (spektrometr masowy, analizatory wodoru i amoniaku – firmy Siemens) do ciągłych pomiarów zmian stężenia wodoru lub amoniaku podczas prowadzonych procesów chemicznych. Możliwe jest prowadzenie: a) procesu redukcji prekursora nanokrystalicznego żelaza, azotowania, nawęglania i utleniania nanokrystalicznego żelaza oraz b) badań kinetycznych tych procesów. W reaktorze występuje całkowite wymieszanie gazowych reagentów. Konstrukcja reaktora umożliwia prowadzenie procesów chemicznych w agresywnych warunkach dzięki zastosowaniu elementów konstrukcyjnych odpornych na działanie wysokiej temperatury (do 700oC) i gazów takich jak amoniak i wodór. Natężenie przepływu gazów ustalane jest za pomocą automatycznych regulatorów elektronicznych.


Wykorzystywany jest do rozwiązywania problemów naukowo-badawczych i technologicznych w takich obszarach badań jak: obróbka cieplno-chemiczna nanokrystalicznych metali, kataliza heterogeniczna, badania nowych katalizatorów, badania przebiegu procesów katalitycznych w technologii i ochronie środowiska, otrzymywanie depozytów i nanorurek węglowych.